Czym jest monitoring wizyjny miasta?
Kto ma dostęp do nagrań?
Dlaczego nie pokazujemy w Internecie obrazu z kamer na żywo?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tej części naszego serwisu.
Czym jest monitoring wizyjny miasta?
Monitoring wizyjny miasta jak często nazywa się system telewizji dozorowej w obiegu zamkniętym -stanowi jeden z elementów systemu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia na określonym terenie. Stanowi cenne źródło informacji o zdarzeniach wymagających interwencji służb i instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. W sprawnie działającym systemie bezpieczeństwa i ochrony porządku na określonym terenie, zarejestrowany przez kamery obraz inicjuje działania interwencyjne policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej.
Pasywny monitoring wizyjny- obraz przeglądany po zdarzeniu służyć może głównie jako dowód w postępowaniach prowadzonych przez policję, prokuraturę i sąd.
Aktywny monitoring wizyjny- obraz z kamer nadzorowany jest i analizowany na bieżąco przez obserwatora, który w chwili ujawnienia zagrożenia lub zdarzenia niepożądanego powiadamiania służby interwencyjne i wspomaga ich działania dostarczając aktualnych informacji o rozwoju sytuacji.
System monitoringu wizyjnego, na który składają się odpowiedniej jakości kamery CCTV, sprawny zespół obserwatorów i odpowiednio liczebne i mobilne służby interwencyjne pozwala efektywnie zarządzać bezpieczeństwem na określonym terenie.
Kto ma dostęp do nagrań?
Zarejestrowany obraz jest udostępniany na zasadach regulujących postępowanie dowodowe w sprawach o przestępstwa i wykroczenia : funkcjonariuszom Policji, Straży Miejskiej oraz sądowi i prokuraturze.
Każda czynność związana z dostępem do obrazu prezentowanego z kamer miejskiego monitoringu rejestrowana jest automatycznie w systemie informatycznym. Każde nagranie zabezpieczone jako materiał dowodowy podlega rejestracji i archiwizacji. Nagrania zabezpieczone jako materiał dowodowy posiadają zabezpieczenia pozwalające na ocenę ich autentyczności i wiarygodności.
Straż miejska w Nakle nad Notecią, jako podmiot obsługujący miejski system monitoringu wizyjnego udostępnia na wniosek zainteresowanych mediów lub z własnej inicjatywy jedynie te zapisy zdarzeń, które spełniają warunki określone w art.11ust.1 pkt.8 ustawy o strażach gminnych (informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym… )
Straż miejska w Nakle nad Notecią realizując zadania o których mowa wyżej, w trosce o ochronę dóbr osobistych osób widocznych na nagraniach udostępnia zapisy w formie uniemożliwiającej publikację wizerunków poszczególnych osób i ich identyfikację oraz takie ograniczenie stawia wnioskodawcom.