W związku z nadchodzącą zimą i możliwymi intensywnymi opadami śniegu, właściciele i zarządcy budynków powinni pamiętać o obowiązku usuwania zalegającego śniegu, ale także sopli, brył czy nawisów śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób na chodnikach czy ulicach przylegających do budynku.
W przypadku wystąpienia każdorazowego opadu śniegu zagrażającemu bezpieczeństwu budynku czy osób, należy przeprowadzić kontrolę bezpiecznego użytkowania obiektu – wynika to z art. 62 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 61 pkt 2. Odśnieżanie dachu może być przeprowadzone przez właściciela, zarządcę budynku, firmę czy pracowników zakładu pracy. Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości, natomiast nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Do obowiązków należy również odśnieżenie i zlikwidowanie lodu z bramy i podwórza swojej posesji. Należy jednak pamiętać, że prace te powinny odbywać się zgodnie z przepisami BHP. Nieodpowiednie przeprowadzenie takich prac może zagrażać samemu budynkowi jak i osobom wykonującym te prace. Jeżeli mieszkaniec budynku jest zaniepokojony zalegającym śniegiem lub lodem, powinien przede wszystkim poinformować właściciela lub zarządcę budynku. Jeżeli ten nie zareaguje należy poinformować odpowiednie służby. Natomiast odgarnięty śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.
W przypadku sopli i nawisów śniegowych zagrażających przechodniom należy poinformować służby porządkowe, to jest straż miejską lub policję. Niedopełnienie obowiązku usuwania zalegającego śniegu i lodu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a Prawa budowlanego).