Apel do mieszkańców
02.02.2018 Straż Miejska 1189
grafika

Nie spalaj śmieci w piecu domowym !

Funkcjonariusze nakielskiej Straży Miejskiej ujawnili kolejny przypadek spalania odpadów w przydomowej kotłowni. Do zdarzenia doszło tym razem w godzinach porannych 01 lutego 2018 roku. Strażnicy patrolujący  sołectwo Olszewka zauważyli charakterystyczny dym wydobywający się z komina jednego z domów. Kontrola pieca potwierdziła spalanie przez właściciela nieruchomości śmieci. Sprawca spalania odpadów został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Informujemy, iż odbywają się obecnie rutynowe kontrole nieruchomości na terenie gminy i miasta Nakło nad Notecią pod kątem spalania śmieci w przydomowych kotłowniach C.O. oraz piecach domowych.

W okresie jesienno zimowym każdy z nas odczuwa pogarszającą się jakość powietrza którym oddychamy. W znacznej mierze odpowiada za to tzw. niska emisyjność czyli emisja pochodząca ze spalania paliw stałych oraz śmieci w piecach, kominkach i kotłach.

Spalanie niskiej jakości węgla lub odpadów – w piecach domowych, które nie są wyposażone w żadne instalacje oczyszczania spalin, prowadzi do bardzo wysokiej emisji pyłów i substancji rakotwórczych.

W procesie spalania bardzo ważną rolę odgrywa temperatura spalania – w przypadku gdy jest ona zbyt niska, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.

Miejmy świadomość tego, że wszystkie te zanieczyszczenia zatruwają nas i naszą ziemię!

PAMIĘTAJMY!

SPALONE ŚMIECI NIE ZNIKAJĄ

 

Spalone śmieci zmieniają się w chmurę trucizn, która osiada na glebie w najbliższej okolicy. Trucizny te gromadzą się także w organizmie Twoim, Twoich dzieci, wnuków i po latach przyniosą efekt w postaci chorób.

Opał nie jest tani, ale czy konieczne musisz spalać śmieci ?

Mimo bardzo negatywnego efektu ekologicznego, oraz znikomej wartości opałowej śmieci, część mieszkańców godzi się na takie zachowanie – tłumacząc to wysokimi kosztami opału.

ROZPALAJ PRAWIDŁOWO

W większości pieców węglowych znaczne efekty ekologiczne przynosi już sama zmiana sposobu rozpalania tzw. rozpalanie od góry. Metoda ta pomaga również w oszczędzaniu opału nawet o 1/3, efekt zadymienia jest przy tym ograniczony do minimum. To dość proste, ale wymaga nauki i zmiany przyzwyczajenia.

Nie tolerujmy spalania śmieci !

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane