W ostatnim czasie nakielska społeczność jest cyklicznie informowana przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią o przekroczeniach poziomu informowania pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 w powietrzu na terenie miasta, odnotowanych przez czujniki stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ul św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.
W odpowiedzi na rosnące zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, wywołane złą jakością powietrza, nakielska Straż Miejska zachowując wymogi reżimu sanitarnego, od stycznia b.r., aktywnie włączyła się do działań polegających na zwiększeniu kontroli posesji między innymi w rejonie usytuowania czujnika dokonującego pomiarów jakości powietrza pod katem spalania odpadów w piecach C.O. oraz przestrzegania ograniczeń w stosowaniu paliw i urządzeń zgodnie z tzw. „Uchwałą antysmogową”. Strażnicy miejscy informują również mieszkańców o podejmowanych działaniach w tym zakresie przekazując komunikaty do portali społecznościowych oraz do Radia Nakło.
W okresie od 01-10-2020 do 24-02-2021 funkcjonariusze Straży Miejskiej wykonali 239 kontroli nieruchomości. Niestety, aż w 81 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości w zakresie niespełniania obowiązków przez ich właścicieli w zakresie gospodarki odpadami, a sezon grzewczy jeszcze trwa !
Uzupełnieniem planowanych działań kontrolnych strażników miejskich są interwencje przeprowadzane w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców, które wpływają na stanowisko Dyżurnego nakielskiej jednostki. Tylko od dnia 01-10-202 do dnia 24-02-2021 Straż Miejska otrzymała 241 zgłoszeń, które dotyczyły nieprzestrzegania norm ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Każde zgłoszenie jest weryfikowane, a kontrole przeprowadzane przez funkcjonariuszy są bardzo szczegółowe. Oprócz palenisk kontroli podlega;
- Przestrzeganie zakazu spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
- źródła zakupu węgla, miału zgodnie z wymaganym certyfikatem, jakości,
- wilgotność drewna (biomasy stałej) przeznaczonego do spalania, którego wilgotność w stanie roboczym nie może przekraczać 20 %,
- sposób gospodarowania odpadami w tym pozbywania się nieczystości płynnych,
- obowiązek złożenia do Urzędu Miasta i Gminy deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W trakcie prowadzonych kontroli strażnicy miejscy stwierdzili nieprawidłowości skutkujące wyciągnięciem konsekwencji prawnych wobec trucicieli powietrza. Na sprawców wykroczeń nałożono m.in. 38 mandatów karnych, wobec 3 osób zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, w jednym przypadku prowadzone są czynności wyjaśniające w celu skierowania wniosku o ukaranie do Sadu oraz w jednym przypadku powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska o przeprowadzenie kontroli w zakresie posiadanych uprawnień.
Jako kolejny przykład prowadzonej walki o czyste powietrze, świadczy podjęcie interwencji w dniu 24-02-2021 o godz. 20:50 na ul. Sadowej w Nakle nad Notecią, gdzie strażnicy miejscy podczas patrolu zauważyli „podejrzany” dym wydobywający się z komina nieruchomości, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Podczas przeprowadzonej kontroli pieca, strażnicy miejscy ujawnili w nim spalane płyty meblowe. Sprawca tego procederu został ukarany wysokim mandatem karnym. Należy podkreślić, iż spalanie odpadów miało miejsce w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od stacji pomiarowej badającej poziom pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5, która zlokalizowana jest w Parku 700-lecia.
Wpływające zgłoszenia do Straży Miejskiej, dotyczące spalania odpadów, porzucania ich w rowach, lasach, na łąkach, czy też pozbywanie się nieczystości ciekłych w sposób niedozwolony świadczą o tym, że nakielanie chcą mieszkać w czystym mieście i gminie. Są coraz bardziej zainteresowani ochroną środowiska. Mamy świadomość, że jest społeczne oczekiwanie, aby Straż Miejska podejmowała działania kontrolne o różnych porach dnia, i wyciągała surowe konsekwencje wobec tych, którzy zatruwają środowisko.