Osoby z niepełnosprawnościami, podobnie jak pozostała część społeczeństwa mają prawo do samodzielnego i aktywnego życia, korzystanie z tego prawa daje możliwość łatwego i bezpiecznego przemieszczania się w celu załatwiania codziennych spraw. Parkowanie w miejscu oznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej bez zezwolenia jest wykroczeniem i utrudnianiem życia tym osobom. Tak więc pamiętajmy, aby bariery usuwać a nie je stwarzać.
We wtorek 25 lutego 2020 roku nakielscy strażnicy miejscy podczas patrolu miasta podjęli interwencję dotyczącą nieuprawnionego zajęcia miejsca parkingowego zarezerwowanego dla osoby niepełnosprawnej znajdującego się na ul.Dąbrowskiego w Nakle nad Notecią. Mężczyzna, który popełnił to wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych z art. 92§1 kw. Kierowca otrzymał również 5 punktów karnych za to wykroczenie.
Zajmowanie miejsc parkingowych przez osoby nieuprawnione na tzw. kopertach jest wykroczeniem podlegającym karze. Obecnie obowiązujące przepisy informują, że: niestosowanie się do znaku D-18 „parking”, D-18a "parking-miejsce zastrzeżone" lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29 (informującą o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne), może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych i 5 punktami karnymi.
Aby móc parkować na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami, pojazd powinien być oznaczony specjalną kartą parkingową określoną w art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Karta parkingowa przyznawana jest osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności i należy ją umieścić w widocznym miejscu w samochodzie. Karta parkingowa to zezwolenie umożliwiające parkowanie na kopertach uprzywilejowanych. Karta nie jest przyznawana na samochód lecz na osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dokument wydawany jest przez starostę. Jest ona dokumentem międzynarodowym i jej zastosowanie obowiązuje w całej Unii Europejskiej.