Kontrole Straży Miejskiej
15.01.2019 Straż Miejska 768
grafika

 

   Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim – intensywne kontrole Straży Miejskiej. Funkcjonariusze  sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. W pierwszej kolejności kontrolowane są rejony, w których w ubiegłych latach najczęściej stwierdzano spalanie odpadów, lub z których wpływały zgłoszenia o możliwości zatruwania powietrza palonym plastikiem, gumą, starymi meblami czy zużytym olejem silnikowym. W ubiegłym roku Straż Miejska przeprowadziła ponad 600 kontroli posesji, natomiast od początku roku 2019 do dnia dzisiejszego wykonano 24 kontrole.

   Zgodnie z posiadanym upoważnieniem wydanym z mocy ustawy prawo ochrony środowiska, art.379 ust. 2 tejże ustawy, strażnicy miejscy posiadają uprawnienia do kontroli nieruchomości, na której są m. in. spalane śmieci, odpady. Strażnicy mają prawo wstępu na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6:00 do 22:00 na pozostały teren. Za utrudnianie lub uniemożliwienie kontroli właścicielowi nieruchomości grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 na mocy art. 225 par. 1 Kodeksu Karnego.

   Szczególnie w okresie zimowym funkcjonariusze otrzymują zgłoszenia o spalaniu odpadów roślinnych i śmieci. W przypadku, gdy sprawca wykroczenia zostanie "złapany na gorącym uczynku" grozi mu grzywna w postaci mandatu karnego nawet do 500 złotych lub skierowanie sprawy o ukaranie do Sądu Rejonowego, gdzie grzywna może wynosić nawet do 5 tysięcy złotych.

    Bardzo często zdarza się tak, że mieszkańcy alarmują, gdy tylko zobaczą wydobywający się czarny dym z komina, który nie zawsze jest oznaką spalania śmieci. Pomimo wątpliwości co jest spalane w piecu w najbliższym otoczeniu mieszkańcy zawsze mogą zwrócić się z prośbą do Straży Miejskiej o kontrolę.

   W razie jakichkolwiek  wątpliwości prosimy o kontakt ze Strażą Miejska (numer 986 lub 386-05-98).

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane