APEL DO MIESZKAŃCÓW !
06.12.2018 Straż Miejska 775
grafika

Nie spalaj śmieci w piecu domowym !

     W okresie jesienno zimowym każdy z nas odczuwa pogarszającą się jakość powietrza którym oddychamy. W znacznej mierze odpowiada za to tzw. niska emisyjność czyli emisja pochodząca ze spalania paliw stałych oraz śmieci w piecach, kominkach i kotłach.

     Spalanie niskiej jakości węgla lub odpadów – w piecach domowych, które nie są wyposażone w żadne instalacje oczyszczania spalin, prowadzi do bardzo wysokiej emisji pyłów i substancji rakotwórczych.

     W procesie spalania bardzo ważną rolę odgrywa temperatura spalania – w przypadku gdy jest ona zbyt niska, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.

Miejmy świadomość tego, że wszystkie te zanieczyszczenia zatruwają nas i naszą ziemię!

PAMIĘTAJMY!

SPALONE ŚMIECI NIE ZNIKAJĄ

 

     Spalone śmieci zmieniają się w chmurę trucizn, która osiada na glebie w najbliższej okolicy. Trucizny te gromadzą się także w organizmie Twoim, Twoich dzieci, wnuków i po latach przyniosą efekt w postaci chorób.

Opał nie jest tani, ale czy konieczne musisz spalać śmieci ?

     Mimo bardzo negatywnego efektu ekologicznego, oraz znikomej wartości opałowej śmieci, część mieszkańców godzi się na takie zachowanie – tłumacząc to wysokimi kosztami opału.

ROZPALAJ PRAWIDŁOWO

     W większości pieców węglowych znaczne efekty ekologiczne przynosi już sama zmiana sposobu rozpalania tzw. rozpalanie od góry. Metoda ta pomaga również                    w oszczędzaniu opału nawet o 1/3, efekt zadymienia jest przy tym ograniczony do minimum. To dość proste, ale wymaga nauki i zmiany przyzwyczajenia.

 

Nie tolerujmy spalania śmieci !

     Nakielska Straż Miejska szczególnie w okresie jesiennym, zimowym oraz wiosennym otrzymuje zgłoszenia o spalaniu odpadów roślinnych i śmieci. Bardzo często zdarza się, że informacja wpływa niestety już po fakcie. W przypadku, gdy sprawca wykroczenia zostanie "złapany na gorącym uczynku" grozi mu grzywna w postaci mandatu karnego nawet do 500 złotych lub skierowanie sprawy o ukaranie do Sądu Rejonowego, gdzie grzywna może wynosić nawet do 5 tysięcy złotych.

     W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu prosimy o kontakt ze Strażą Miejską (numer 986 lub 386-05-98), która ma uprawnienia do kontroli tego, czym palimy w piecach.


Nie spalaj odpadów! Szanuj zdrowie swoje i swoich sąsiadów!

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane