Pogadanka z dziećmi klas 1-3 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Paterku
11.10.2016 Straż Miejska 1263

 Dzieci są szczególną grupą uczestników ruchu drogowego. Nie zdają sobie sprawy
z wielu występujących na drodze zagrożeń, mają mniejsze możliwości percepcyjne od dorosłych. Droga do szkoły czy przedszkola to w przypadku wielu dzieci pierwsza trasa jaką wcześniej czy później maluchy pokonywać będą samodzielnie. Aby pierwsze samodzielne trasy zaczynały i kończyły się bezpiecznie, funkcjonariusze Straży Miejskiej przypominają najmłodszym podstawowe zasady uczestnictwa pieszych w ruchu drogowym.

Warto też przy okazji przypomnieć, że dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia, po drodze publicznej mogą poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, bądź takiej która ukończyła co najmniej 10 lat.

Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi, na jakie narażone są dzieci w drodze do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole i przedszkolu musimy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że nowy rok szkolny będzie spokojny.

 

 

Rodzicu!!!

- Daj dziecku dobre wzorce. Nie pokazuj negatywnych zachowań na drodze.

- Zadbaj o podstawową edukację dziecka z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Nie zapomnij o elementach odblaskowych np. w ubiorze, plecaku.

- Pokaż dziecku drogę do szkoły.

- Wskaż przejścia, po których może przejść na drugą stronę ulicy i pokaż jak należy się wtedy zachować. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótsza droga jest najbezpieczniejsza.

- W miarę możliwości przez jakiś czas towarzysz dziecku w wędrówce.

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane